A l'affiche à
THÉÂTRE MAISONNEUVE
CINÉMA IMPÉRIAL
CINÉMA LOEWS 1
CINÉMA LOEWS 2
CINÉMA LOEWS 3
CINÉMA LOEWS 4
CINÉMA LOEWS 5



THÉÂTRE MAISONNEUVE


19:00 TM.23.1
Perdido (CO)
Cathy Karol-Crowther; U.S.A.; 3mn.

19:00 TM.23.1
ADIEU MON CHÉRI / FAREWELL MY DARLING (CO)
Chul Soo Park; Corée du Sud; 116mn ; s.t.f. & s.t.a.

21:10 TM.23.2
Movements of the Body (3rd Movementl The Coloring) (CO)
Wayne Traudt; Canada; 4mn.

21:10 TM.23.2
DIFFERENT FOR GIRLS (CO)
Richard Spence; Grande-Bretagne; 97mn; Ang. s.t.f.



CINÉMA IMPÉRIAL


09:00 CI.23.1
Movements of the Body (3rd Movementl The Coloring) (CO)
Wayne Traudt; Canada; 4mn.

09:00 CI.23.1
DIFFERENT FOR GIRLS (CO)
Richard Spence; Grande-Bretagne; 97mn; Ang. s.t.f.

11:20 CI.23.2
Perdido (CO)
Cathy Karol-Crowther; U.S.A.; 3mn.

11:20 CI.23.2
ADIEU MON CHÉRI / FAREWELL MY DARLING (CO)
Chul Soo Park; Corée du Sud; 116mn ; s.t.f. & s.t.a.

14:00 CI.23.3
ITALIANI (CA)
Maurizio Ponzo; Italie; 99mn; s.t.a.

16:30 CI.23.4
COMPAGNA DI VIAGGIO (CA)
Peter del Monte; Italie; 104mn; s.t.f. & s.t.a.

19:00 CI.23.5
THE MAKING OF THE MAHATMA (HC)
Shyam Benegal; Inde; 80mn; Ang.

21:00 CI.23.6
ARTHUR RIMBAUD - L'HOMME AUX SEMELLES DE VENT (TV)
Marc Rivière; France; 150mn; Fr.

24:00 CI.23.7
TESIS (CA)
Alejandro Amenàbar; Espagne; 125mn; s.t.f.



CINÉMA LOEWS 1


11:00 L1.23.1
LA SEPTIÈME CHAMBRE / THE SEVENTH ROOM (HC)
Marta Meszaros; France/Italie/Hongrie; 110mn; Fr. s.t.a.

13:00 L1.23.2
PRETTY VILLAGE, PRETTY FLAME (CA)
Srdjan Dragojevic; Yougoslavie; 128mn; s.t.a.

15:30 L1.23.3
NIKI DE SAINT PHALLE - WHO'S THE MONSTER, YOU OR ME? (CA)
Peter Schamoni; Allemagne/Suisse; 93mn; Ang.

17:30 L1.23.4
ANDA, CORRE, VUELA (AL)
Augusto Tamayo; Pérou; 90mn; s.t.f. & s.t.a.

19:30 L1.23.5
LA SEPTIÈME CHAMBRE / THE SEVENTH ROOM (HC)
Marta Meszaros; France/Italie/Hongrie; 110mn; Fr. s.t.a.

22:00 L1.23.6
NIRBACHANA (THE HUSTINGS) (CA)
Biplab Ray Chaudhuri; Inde; 100mn; Oriya s.t.a.



CINÉMA LOEWS 2


09:00 L2.23.1 COMPLET
West of Eden (CO)
Yves Laferrière, Daniel Langlois; Canada; 8mn.

09:00 L2.23.1 COMPLET
SHE'S THE ONE (CO)
Edward Burns; U.S.A.; 97mn; Ang. s.t.f.

11:00 L2.23.2
La Muerte de Filomeno (CA)
Ina Lüders; Espagne; 13mn; s.t.a.

11:00 L2.23.2
HOLA, ESTAS SOLA? (CA)
Iciar Bollain; Espagne; 94mn; s.t.a.

13:10 L2.23.3
CRIMETIME (HC)
George Sluizer; U.S.A.; 118mn; Ang.

15:30 L2.23.4
OKAERI (CD)
Makoto Shinozaki; Japon; 99mn; s.t.a.

17:30 L2.23.5
HAÏTI UNTITLED (TV)
Jorgen Leth; Danemark; 78mn; s.t.a.

19:20 L2.23.6
BANDWAGON (CA)
John Schultz; U.S.A.; 103mn; Ang.

21:30 L2.23.7
THE TRAP (WANA) (CA)
Kaizo Hayashi; Japon; 106mn; s.t.a.



CINÉMA LOEWS 3


09:00 L3.23.1
Fucking Zone (CA)
Yvan Gauthier; France; 8mn.

09:00 L3.23.1
À TOUTE VITESSE (CA)
Gaël Morel; France; 85mn; Fr. s.t.a.

11:00 L3.23.2
LES HIRONDELLES NE MEURENT PAS À JÉRUSALEM (CA)
Ridha Behi; Tunisie/France; 88mn; s.t.a.

13:00 L3.23.3
The Short Walk (CA)
Jonathan Hacker; Grande-Bretagne; 11mn; Ang.

13:00 L3.23.3
GUILTRIP (CA)
Gerard Stembridge; Irlande; 90mn; Ang.

15:10 L3.23.4
Amor digital (CA)
Ramon Margareto; Espagne; 13mn; s.t.a.

15:10 L3.23.4
AFRICA (CA)
Alfonso Ungria; Espagne; 100mn; s.t.a.

17:20 L3.23.5
DES NOUVELLES DU BON DIEU (CD)
Didier Le Pëcheur; France; 100mn; Fr. s.t.a.

19:30 L3.23.6
EXAN / YEKHAI (DRIVE ON!) (R.)
Georgy Shengelia; Russie; 94mn; s.t.a.

21:30 L3.23.7
LE CRI DE LA SOIE (CD)
Yvon Marciano; France; 110mn; Fr.



CINÉMA LOEWS 4


11:00 L4.23.1
SPAGHETTI SLOW (CA)
Valerio Jalongo; Italie/Grande-Bretagne; 96mn; Ang.

13:00 L4.23.2
MANNY AND LO (CA)
Lisa Krueger; U.S.A.; 97mn; Ang.

15:00 L4.23.3
Quilt (PC)
Gayle Thomas; Canada; 7mn.

15:00 L4.23.3
Shyness (PC)
Les Drew; Canada; 9mn.

15:00 L4.23.3
Legend of the Flying Canoe (PC)
Robert Doucet; Canada; 11mn.

15:00 L4.23.3
SANS RAISON APPARENTE (PC)
Jean Chabot; Canada; 51mn; Fr.

17:00 L4.23.4
PUNK LAWYER (ADVOCAAT VAN DE HANEN) (CA)
Gerrit Van Elst; Pays-Bas; 104mn; s.t.a.

19:10 L4.23.5
BAD SEED (ONDT BLOD) (CA)
Carsten Fromberg; Danemark; 90mn; s.t.a.

21:10 L4.23.6
THE HUNTERS (JÄGARNA) (HC)
Kjell Sundvall; Suède; 120mn; s.t.a.



CINÉMA LOEWS 5


11:00 L5.23.1
TOO TIRED TO HATE (CA)
Renita & Hannes Lintrop; Estonie; 90mn; s.t.a.

13:00 L5.23.2
Jules (PC)
Abigail Steinberg; Canada; 10mn; Ang.

13:00 L5.23.2
THE POWDER ROOM (PC)
Ann Kennard; Canada; 49mn; Ang.

13:00 L5.23.2
YOU WON'T NEED RUNNING SHOES, DARLING (PC)
Dorothy Todd Hénaut; Canada; 54mn; Ang.

15:30 L5.23.3
J.A. MARTIN PHOTOGRAPHE (H)
Jean Beaudin; Canada; 101mn; Fr.

17:30 L5.23.4
EXPERIMENTUM CRUCIS (TV)
Vladimir Tulkin, Taras Popov; Kazakhstan; 52mn; s.t.a.

17:30 L5.23.4
ARENA: THE BURGER AND THE KING (TV)
James Marsh; Grande-Bretagne; 55mn; Ang.

19:40 L5.23.5
LES BONS DÉBARRAS (H)
Francis Mankiewicz; Canada; 116mn; Fr. s.t.a.

22:00 L5.23.6
POWER 98 (CA)
James Hellman; U.S.A.; 89mn; Ang.