A l'affiche à
THÉÂTRE MAISONNEUVE
THÉÂTRE JEAN-DUCEPPE
CINÉMA IMPÉRIAL
CINÉMA LOEWS 1
CINÉMA LOEWS 2
CINÉMA LOEWS 3
CINÉMA LOEWS 4
CINÉMA LOEWS 5
COMPLEXE DESJARDINS 1
COMPLEXE DESJARDINS 2
COMPLEXE DESJARDINS 3



THÉÂTRE MAISONNEUVE


19:00 TM.31.1
MOTHER NIGHT (CO)
Keith Gordon; U.S.A.; 113mn; Ang. s.t.f.

21:30 TM.31.2
REVIZOR (CO)
Sergei Gazarov; Russie; 100mn; s.t.f. & s.t.a.



THÉÂTRE JEAN-DUCEPPE


20:00 JD.31.1
RAISING ARIZONA
Entrevue avec Darrah Meeley et remise du Prix d'excellence.
Interview with Darrah Meeley and presentation of the Life Achievement Award.
Présentation du film préféré de Nicolas Cage
Screening of Nicolas Cage's favourite film
RAISING ARIZONA
Joel Cohen; U.S.A.; 97mn; Ang.



CINÉMA IMPÉRIAL


09:00 CI.31.1
MOTHER NIGHT (CO)
Keith Gordon; U.S.A.; 113mn; Ang. s.t.f.

11:30 CI.31.2 COMPLET
REVIZOR (CO)
Sergei Gazarov; Russie; 100mn; s.t.f. & s.t.a.

14:00 CI.31.3
Cachorro (CO)
Miguel Albaladejo; Espagne; 7mn.

14:00 CI.31.3
ADOSADOS (CO)
Mario Camus; Espagne; 98mn; s.t.f. & s.t.a.

16:30 CI.31.4 COMPLET
Halleluja (CO)
Beatrice Jäggi; Suisse; 5mn.

16:30 CI.31.4 COMPLET
UN AIR DE FAMILLE (CO)
Cédric Klapisch; France; 109mn; Fr. s.t.a.

19:00 CI.31.5
THE SUN, THE MOON AND THE STARS (CA)
Geraldine Creed; Irlande; 93mn; Ang.

21:30 CI.31.6
LIGNE DE VIE (R.)
Pavel Lounguine; France/Russie; Fr. & Russe s.t.f.



CINÉMA LOEWS 1


09:00 L1.31.1
LUNA E L'ALTRA (HC)
Maurizio Nichetti; Italie; 100mn; s.t.a.

11:00 L1.31.2
VILLAGE OF DREAMS (HC)
Yoichi Higashi; Japon; 112mn; s.t.a.

13:00 L1.31.3
Pact (CD)
Scott Patterson; Australie; 12mn; Ang.

13:00 L1.31.3
THING I NEVER TOLD YOU / COSAS QUE NUNCA TE DIJE (CD)
Isabel Coixet; Espagne; 92mn; Ang. s.t.esp.

15:20 L1.31.4
THE FATHER (CA)
Majid Majidi; Iran; 96mn; s.t.a.

17:20 L1.31.5
TIERRA (HC)
Julio Medem; Espagne; 125mn; s.t.a.

20:00 L1.31.6
LUNA E L'ALTRA (HC)
Maurizio Nichetti; Italie; 100mn; s.t.a.

22:00 L1.31.7
A JOURNEY THROUGH THE DARK SIDE (CA)
Davor Zmegac; Croatie; 104mn; s.t.a.



CINÉMA LOEWS 2


09:00 L2.31.1
LES CAPRICES D'UN FLEUVE (HC)
Bernard Giraudeau; France; 111mn; Fr.

11:00 L2.31.2
Water Sports (PC)
David Swift; Canada; 31mn; Ang.

11:00 L2.31.2
THE BOYS CLUB (PC)
John Fawcett; Canada; 91mn; Ang. s.t.f.

13:30 L2.31.3
RETURN OF THE BATTLESHIP (R.)
Gennadi Poloka; Russie; 150mn; s.t.a.

16:30 L2.31.4 COMPLET
LA OLA (AL)
Enrique Alvarez; Cuba; 70mn; s.t.a.

18:00 L2.31.5 COMPLET
CHAMANE (HC)
Bartabas; Russie/France; 105mn; s.t.f.

20:10 L2.31.6 COMPLET
LES CAPRICES D'UN FLEUVE (HC)
Bernard Giraudeau; France; 111mn; Fr.

22:20 L2.31.7
LITTLE SISTER (CD)
Robert Jan Westdijk; Pays-Bas; 91mn; s.t.a.



CINÉMA LOEWS 3


11:00 L3.31.1 COMPLET
Le fen^tre ouverte (CA)
Jean-Luc Gaget; France; 8mn; Fr.

11:00 L3.31.1 COMPLET
CHACUN CHERCHE SON CHAT (CA)
Cédric Klapisch; France; 90mn; Fr. s.t.a.

13:00 L3.31.2
LA NAVE DE LOS SUEÑOS (THE SHIP OF THE AMERICAN DREAM) (AL)
Ciro Duran; Colombie/Mexique/Vénézuéla; 95mn; s.t.a.

15:00 L3.31.3
DECAMERON OF A WIDOW (HC)
Xiao Feng; Chine; 89mn; s.t.a.

17:00 L3.31.4
CONCERT FOR A RAT (R.)
Oleg Kovalov; Russie; 107mn; s.t.a.

19:30 L3.31.5
SAINT CLARA (CD)
Ori Sivan, Ari Fulman; Israël; 85mn; s.t.a.

21:30 L3.31.6 COMPLET
Le fen^tre ouverte (CA)
Jean-Luc Gaget; France; 8mn; Fr.

21:30 L3.31.6 COMPLET
CHACUN CHERCHE SON CHAT (CA)
Cédric Klapisch; France; 90mn; Fr. s.t.a.



CINÉMA LOEWS 4


09:30 L4.31.1
Beauville (CA)
Rudolf Mestdagh; Belgique; 30mn; s.t.a.

09:30 L4.31.1
BLACK DJU (CA)
Pol Cruchten; Luxembourg/Belgique; 80mn; Fr. s.t.a.

11:50 L4.31.2
Tempo (PC)
Lorenzo Negri; Canada; 6mn.

11:50 L4.31.2
Stiffy (PC)
Brian McPhail; Canada; 9mn.

11:50 L4.31.2
Love Charm (PC)
Robert Randall; Canada; 24mn; Ang.

11:50 L4.31.2
SUBURBAN LEGEND (PC)
Jay Ferguson; Canada; 63mn; Ang.

13:50 L4.31.3 COMPLET
MACADAM TRIBU (CA)
José Laplaine; Zaïre/France/Mali; 89mn; Fr. s.t.a.

15:50 L4.31.4
BAD SEED (ONDT BLOD) (CA)
Carsten Fromberg; Danemark; 90mn; s.t.a.

18:00 L4.31.5
Movements of the Body (2nd Movement, The Drawing) (CD)
Wayne Traudt; Canada; 4mn.

18:00 L4.31.5
Frantimu (CD)
Werther Germondari; Italie; 4mn.

18:00 L4.31.5
Cabbage (CD)
David Stewart; Grande-Bretagne; 8mn.

18:00 L4.31.5
LA BOUCHE DE JEAN-PIERRE (CD)
Lucile Hadzihalilovic; France; 52mn; Fr. s.t.a.

19:40 L4.31.6
LE MUR AUX FÉES (TV)
Michel Leviant; France; 80mn; Fr.

21:30 L4.31.7
YANDYM (BURNT SOUL) (CD)
Bajram Abdulajew, Lora Stepanskaja; Turkménistan; 75mn; s.t.a.



CINÉMA LOEWS 5


09:00 L5.31.1
...AND THE MOON DANCES (CD)
Garin Nugroho; Indonésie; 125mn; s.t.a.

11:30 L5.31.2
House of cards (PC)
James Fry; Canada; 11mn.

11:30 L5.31.2
All the phones (PC)
How Ruey-wei; Canada; 24mn; Fr./Ang.

11:30 L5.31.2
MAMAN ET ÈVE (PC)
Paul Carrière; Canada; 52mn; Fr.

13:30 L5.31.3
NECROLOGY (CD)
Fatmir Koci; Albanie; 104mn; Alb. s.t.a.

15:40 L5.31.4
7 jours dans la vie d'un oiseau (TV)
Emir Kusturica; France; 35mn.

15:40 L5.31.4
HAMSA, LA RAGE AU VENTRE (TV)
Manu Bonmariage; Belgique; 52mn; Fr.

17:40 L5.31.5
HEAVEN'S ANIMAL (CA)
Nansalyn Uranchimeg; Mongolie; 85mn; s.t.a.

19:30 L5.31.6 COMPLET
VASKA EASOFF (CD)
Peter Gothar; Hongrie; 78mn; Russe & Hongrois s.t.a.

21:20 L5.31.7 CHANGÉ
SPAGHETTI SLOW (CA)
Valerio Jalongo; Italie/Grande-Bretagne; 96mn; Ang.



COMPLEXE DESJARDINS 1


11:00 D1.31.1
DADDY (TATO) (CA)
Maciej Slesicki; Pologne; 115mn; s.t.a.

13:20 D1.31.2
JEAN SEBERG - AMERICAN ACTRESS (CA)
Fosco & Donatello Dubini; Suisse; 79mn; s.t.a.

15:00 D1.31.3 COMPLET
Et vous, les vieux! (Vassili Pitchoul - VGIK 1982 - 29mn; s.t.f.)
Métro (Oleg Morozov - VGIK 1987 - 20mn; s.t.f.)

17:00 D1.31.4
Shooting the Breeze (CD)
Christina Andreef; Australie; 8mn; Ang.

17:00 D1.31.4
Le Navigateur / The Navigator (CD)
Stefan Schneider; Allemagne; 12mn; s.t.f. & s.t.a.

17:00 D1.31.4
SEE YOU (VIDIMO SE) (CD)
Ivan Salaj; Croatie; 62mn ; s.t.a.

19:00 D1.31.5
DADDY (TATO) (CA)
Maciej Slesicki; Pologne; 115mn; s.t.a.

21:20 D1.31.6
TËTES DE PAPIER (TV)
Dusan Hanak; Slovaquie; 96mn; s.t.f.



COMPLEXE DESJARDINS 2


11:30 D2.31.1
A DROP IN THE OCEAN (CA)
Eleni Alexandrakis; Grèce; 106mn; s.t.a.

13:30 D2.31.2
JEUNESSE DANS DIEU (CA)
Catherine Corsini; France; 81mn; Fr.

15:30 D2.31.3
STREETLIFE (TV)
Karl Francis; Grande-Bretagne; 102mn; Ang.

17:30 D2.31.4
BLUE MOUNTAIN (CA)
Thomas Tanner; Suisse; 100mn; s.t.a.

19:30 D2.31.5
DESIRE (CA)
Vassiliki Iliopoulou; Grèce; 95mn; s.t.a.

21:30 D2.31.6
EXTASIS (HC)
Mariano Barroso; Espagne; 93mn; s.t.a.



COMPLEXE DESJARDINS 3


14:00 D3.31.1
LES MATINS INFIDÈLES (H)
Jean Beaudry; Canada; 85mn; Fr. s.t.a.

15:50 D3.31.2
FELIX (CA)
Bozo Spajc; Slovénie; 87mn; s.t.a.

17:50 D3.31.3
OCTOBRE (H)
Pierre Falardeau; Canada; 97mn; Fr.

19:50 D3.31.4
SNOWSTORMY STATION (CA)
Bakyt Karagulov; Kirghizistan; 75mn; s.t.a.

21:30 D3.31.5
BITCHES (CSJOK) (HC)
Ildiko Szabo; Hongrie; 95mn; s.t.a.